Kétmillió ember a szegénységi küszöbön Szerbiában és Délvidéken – mit mutatnak a számok?
Ognjen Radonjić, a Belgrádi Egyetem közgazdaságtan professzora szerint a Szerbiáról terjesztett „gazdasági tigris” narratíva hamis, ha valaki a valós gazdasági mutatókat vizsgálja. Az N1-nek adott nyilatkozatában elmondta: az egy főre jutó GDP-t a statisztikai trükkök emelték meg, miközben a gazdasági növekedés nem fenntartható, nem alapul technológiai fejlődésen, és nem kínál jövőt a fiatal generációknak.
Radonjić rámutatott, hogy mintegy kétmillió ember él a szegénységi küszöb alatt, és Szerbia Európa egyik legnagyobb jövedelmi egyenlőtlenségeit mutató, illetve legkorruptabb államai közé tartozik. Hangsúlyozta, hogy a növekedést főként korrupcióval terhelt infrastrukturális beruházások és alacsony hozzáadott értékű külföldi befektetések hajtják.
Radonjić rámutatott arra is, hogy évente mintegy 40 ezer ember hagyja el Szerbiát, miközben a természetes népességfogyás 40–50 ezer fő évente. A népesség folyamatosan öregszik, és a vidéki térségek rohamosan elnéptelenednek.
Szerinte a fenntartható fejlődéshez radikális fordulatra lenne szükség, különösen az oktatásba, tudományba és kultúrába való beruházások terén. Ehelyett azonban a jelenlegi hatalom éppen ezek ellen visel „háborút”, ami hosszú távon súlyos társadalmi és gazdasági következményekhez vezet.
(direktno.rs nyomán)